KANDIRA HABER || KANDIRA DAN HABERİNİZ OLSUN
KANDIRA AKP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLACAK?
Kocaeli’nin turizme açılan penceresi olan Kandıra İlçesi son 5 yıldır oldukça kötü yönetiliyor. AK P
KOCAELİSPOR 2-0 MUĞLASPOR
Kocaelispor, bugün konuk ettiği Muğlaspor’u zorlanmadan geçti.
YAKUP KARAASLAN'DAN BÜYÜKAKIN PAYLAŞIMI
AK Parti Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı Yakup Karaaslan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım
TAHİR BÜYÜKAKIN RESMEN ADAY
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde AK P
BÜYÜKŞEHİR'den YERLİ TEŞVİĞİ
BÜYÜKŞEHİR'den YERLİ TEŞVİĞİ
BÜYÜKŞEHİR'den YERLİ TEŞVİĞİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eskiden beri üretilen ve kentle özdeşleşen yerli tohumları tespit çalışması yapıyor
  Bu haber, 26 Agustos 2018, Pazar 17:17:23 tarihinde eklenmiştir.

Sağlıklı besin ürünlerinin öneminin arttığı günümüzde bu ürünlerin üretimiyle ilgili de çalışmalar yoğunlaşıyor. Endüstriyel besinlerin yerine giderek artan miktarda organik ürün arayışı yerli tohumları aranır hale getiriyor. Tam da bu noktada yaygınlaştırmak ve sağlıklı ürünler elde etmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yerli tohumların peşine düştü. Yapılan çalışmalarla köy köy dolaşan ziraat mühendisleri köylülerin ektikleri, dedelerinden ninelerinden kalan tohumları inceleyerek bu tohumları gelecek neslin sağlıklı gıdası olarak tescilliyorlar. 

TİGEM İNCELİYOR

Türkiye’nin zengin yerel gen kaynaklarının korunması ve gelecek nesillere toprağı ve tohumu bozulmamış bir ülke bırakılması için yerel tohum projesi başlatıldı. Proje kapsamında ülkenin farklı yerlerinden toplanan tohumlar TİGEM’in (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) gen bankasına gönderiliyor. TİGEM’de toplanan tohumların tür tespiti tanımlama çalışması yapılıyor. Proje kapsamında Kocaeli’den pembe domates, fasulye, biber, mısır, kabak ve salatalık tohumları incelenmek üzere TİGEM’e gönderildi.

KANDIRA’DA ÜÇ TÜR TOHUM

Kocaeli’den gönderilen tohumlar incelendiğinde Kandıra’nın Sinanlibilalli Mahallesi’nden gen bankasına Hatice Efe tarafından bağışlanan Kandıra sivri ve salçalık biberi ile Kandıra’nin Sucuali mahallesinden İlyas Alak tarafından gen bankasına gönderilen Sivri Kıl biberlerinin tür tespiti yapılarak yöreye özgü olduğu anlaşıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü ziraat mühendisleri Kandıra’nın Sucuali ve Sinanlibilalli mahallerinde çalışma yaparak yerli tohum gen kaynaklarını yerinde incelediler. Çalışmalar sırasında çiftçilerden ellerinde bulundurdukları farklı çeşitlerdeki ata tohumlarını gen bankalarına bağışlamaları konusunda bilgilendirme yapıldı. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü arazilerinde tür tespiti yapıldıktan sonra çoğaltılan fideler tarla günü etkinliklerinde dağıtılıyor.

YERLİ TOHUMLAR ÜRETKEN

Yerli tohum; saf, doğal, yerel, geleneksel, atalık ve organik diye adlandırılan bir tohum çeşididir. Kendi bahçemizde yıllardır ürettiğimiz ve damızlık olarak çoğalttığımız ve yıllarca kullandığımız tohumlar, yerli, doğal, organik tohumlardır. Yerli tohumların ekilip, büyütülmesinin ardından en iyi gelişen bitkilerden bazıları olgunlaştıklarında tohumları alınmak üzere bırakılır ve mevsimine göre nesilden nesile ilk hali korunarak aktarılır. Yerel tohumlar kısır değildir, doğurgan ve süreklidir. Çiftçiler bu tohumlardan her sene tekrar tekrar verim alabilirler. Yerli tohumlarla üretilen yiyecekler, sağlıklı, mineral ve vitamin bakımından zengin, oldukça lezzetli ürünlerdir. Üretimlerinde herhangi bir kimyasal madde kullanılmadığı için kısa sürede tüketilmeleri gerekmektedir.

YERLİ TOHUMLAR TEHLİKEDE

Ancak günümüzde bu  tohum çeşidi yerini yapay hibrit tohumlara ve kimyasal içerikli GDO’lu tohumlara bırakıyor. Bunun sebepleri arasında ise insanların farklı ekolojilerde üretilen ürünleri de talep etmeleri ve yüksek fiyata alıcı bulan ürünlerin yetiştirilmek istenmesi yer alıyor. Bu durum yerli çeşitleri de tehlikeye sokuyor. Anadolu’nun bölgesel ve yöresel bu ürünlerinin bir çoğu kayıp oldu, bir çoğu da kayıp olmak üzeredir. Her geçen yıl daha az bulunuyorlar. Büyükşehir Belediyesi gelecek adına bu tohumlara sahip çıkarak çoğalmalarını sağlıyor.

Yorumlar


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 Haber Etiketleri ,
Günün Haberleri
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
 
Hangi Sahili Tercih Ediyorsunuz?
Seyrek
Bağırganlı
Cebeci
Babalı
Dikili
Sarısu
Pembe Kayalar
Kovanağzı
Kapri Koyu
Kefken
Kumcağız
Kerpe
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
GEZELİM TOZALIM KANDIRA || KANDIRA HABER
Kandıra Kefken Açıklarında 117 Mülteci Yakalandı
Gülşen - Yatcaz Kalkcaz Ordayım
Kandıra Hindisi TRT 1 'de Haber Oldu || KANDIRA HABER
Kefkenli Balıkçılarla Karadeniz
Cem Yılmaz Kandıra Teksen Köyünde Reklam Filmi Çekti
[ Tümünü Göster ]
Bu Alana Reklam Verebilirsiniz.
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
BARCELONA, Kamp Ateşi, Zafer İlkokulu Müdürü Faruk Özaydın, Silahlı Saldırı, M.Kazım Dinç Devlet Hastanesi, Kandıra Sel Altında, CANKUTARAN, Devlet Bahçeli, Cübbeli Ahmet Hoca Hastanelik Oldu, AKP, Instagram Güncelleme, A SPOR CANLI İZLE KOCAELİ, Kandıra Kaymakamlığı, Kandıra Belediyesi Kar Timi, Kocaeli T Tipi Cezaevi Nasıl Gidilir, benzin istasyonu, KANSER İLACI FİYATLARI 2018, Hüdaverdi Köyü, Spor Toto Süper Lig, Saffet Sancaklı Nereli, Baklava yapılışı nasıldır, KUMCAĞIZ ÇAMUR, Kandıra Pembe Kayalar, Kandıra F Tipi Cezaevi, hakim, çorap, Sevim Deren, Kocaeli Milletvekili, Ömerağzı Kerpe Koyu, TV Sunuculuğu,
 
sanalbasin.com uyesidir Kandıra Haber Facebook Kandıra Haber Twitter Kandıra Haber Haber Akışı Kandıra Haber Youtube Kandıra Haber Foto Galeri Kandıra Haber Video Galeri © Copyright 2007-2018 kandirahaber.com
Her hakkı saklıdır.
kandirahaber41@gmail.com
Hayri ÖZCAN